برنج یاسمن چیست و چرا در جهان محبوبیت دارد؟

برنج یاسمن چیست و چرا در جهان محبوبیت دارد؟ برنج یاسمن در غذا چگونه استفاده می شود ؟ برای چه بیماری هایی مناسب  است ؟ برنج یاسمن نسبت به انواع دیگر طولانی تر است و برای تهیه پلو استفاده می شود. فوایدی در پیشگیری از آلزایمر و سرطان دارد . کالری بالایی دارد . برنج ، که اغلب در غذا های ایرانی و جهان استفاده می شود ، انواع مختلفی  دارد . برنج یاسمن یکی از آن ها است . کسانی که طعم معطر می خواهند می توانند این نوع برنج را ترجیح دهند . رنگ آن سفید است . دانه های آن بلند است . بوی متمایزی دارد. اگر بخواهیم برنج یاسمن را از نظر شباهت با برنج ایرانی تطابق دهیم می توان گفت از نظر خوش خوراک بود و دانه ی بلند مانند برنج شمال است و از نظر عطر و بو مانند برنج عنبربو خوزستان می باشد.

تاریخچه برنج یاسمن چیست؟

اگر آن را بررسی کنیم ؛ به عنوان نوعی شناخته می شود که اسکندر مقدونی در 400 سال قبل از میلاد سربازان خود را از آسیا به غرب آسیا و یونان برد . در سال های بعد ، در سراسر جهان گسترش یافت .

برنج یاسمن رایحه ای دارد که یادآور عطر طبیعی خاک تایلند ، بوی گل یاسمن است . نام آن از گل یاسمن گرفته شده است .

2 نوع برنج یاسمن وجود دارد، یکی سفید و دیگری قهوه ای است . در مکان هایی با آب و هوای گرمسیری مانند تایلند ، کامبوج و ویتنام جنوبی کشت می شود . برنج یاسمن بین ماه های مه و اکتبر کشت می شود .

برنج یاسمن چگونه استفاده می شود؟

همیشه برنج با انواع غذا های سبزیجات و گوشت وجود دارد . برنج غذایی است که اغلب مصرف می شود چه مهمان داشته باشیم و چه نداشته باشیم . پلو از برنج یاسمن دانه بلند تهیه می شود . با ظاهر زیبا مورد علاقه همه است .

برنج یاسمن با سبزیجات یک نوع برنج است که همه با ظاهر دلپذیر آن را ترجیح می دهند . طعم معطری که به پلو می دهد مخصوصاً افرادی که آن را دوست دارند ترجیح می دهند .

برنج یاسمن برای تهیه برنج شکم پر یا پلو با گوشت نیز مناسب است. همچنین می توانید از آن برای تهیه سوپ استفاده کنید. از آنجا که انواع دیگر برنج اغلب در بسته بندی و چاشنی استفاده می شود، برنج یاسمن چندان ترجیح داده نمی شود .

فواید برنج یاسمن چیست؟

برنج یاسمن که از خانواده گندم است و با کربوهیدرات های موجود در آن  به بدن انرژی می دهد ، فواید زیادی دارد . برای صحبت در مورد مزایا می توان به این نکات توجه کرد :

از افراد در برابر بیماری های قلبی عروقی محافظت می کند .

با بازکردن ذهن به رشد مغز کمک می کند .

در کاهش فشار خون بالا مفید است .

اثرات محافظتی در برابر سرطان دارد .

برای جلوگیری از سنگ کلیه استفاده  شده است .

برای رشد استخوان مفید است .

دستگاه گوارش و روده را تنظیم می کند .

برنج یاسمن در چه مواردی کاربرد دارد ؟

برنج یاسمن با داشتن ویتامین ها و مواد معدنی فراوان ، حبوباتی است که از بسیاری جهات برای سلامتی انسان مفید است . تمام مواد مفید موجود در آب و خاک روی آن را جمع آوری می کند و برای کسانی که آن را مصرف می کنند مزایایی را به همراه دارد .

اول از همه ، با تقویت حافظه از افراد در برابر خطر ابتلا به آلزایمر محافظت می کند . در بسیاری از انواع سرطان ، برنج از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می کند . برای سوء هاضمه مفید است و برای دستگاه گوارش ما مفید است. شاید شنیده باشید که افراد مبتلا به اسهال نیز فرنی برنج می خورند .

برنج یاسمن  یک حبوبات است که برای سلامت پوست نیز مفید است . نوزادان بعد از شش ماهگی با غذا های مختلف برنجی تغذیه می شوند .

ویتامین ها ی موجود در برنج یاسمن چیست ؟

برنج یاسمن حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است که برای بدن انسان مفید است . 100 گرم برنج یاسمن آب پز 115 میلی گرم . پتاسیم ، 115 میلی گرم فسفر ، 28 میلی گرم کلسیم ، 25 میلی گرم منیزیم ، 5 میلی گرم حاوی سدیم است همچنین دارای ویتامین ب 1 ، ای و ب 2 و آهن است . کلسترول در ساختار آن وجود ندارد .

کالری برنج یاسمن چقدر است؟

برنج یاسمن که سرشار از کربوهیدرات و پروتئین است ، برای کسانی که رژیم کالری دارند توصیه نمی شود. در 100 گرم 349 کالری وجود دارد. بنابراین ، کسانی که میخواهند وزن خود را کاهش دهند و کسانی که بیماری مزمن دارند باید برنج را زیر نظر پزشک مصرف کنند .

مضرات برنج یاسمن چیست؟

مانند سایر انواع برنج ، برنج یاسمن باید در حد اعتدال مصرف شود . مصرف بیش از حد می تواند باعث چاقی در افرادی شود که مشکل وزن دارند .استفاده از آن برای بیماران دیابتی مناسب نیست ، زیرا باعث افزایش قند خون می شود .

برنج یاسمن که دارای ویتامین های سیری و غنی است نیز می تواند در مصرف زیاد عوارض جانبی ایجاد کند .