8 علامت که نشان میدهد به اندازه کافی آب نمی نوشید

1. خشکی دهان، چشم و پوست

اینها ممکن است واضح ترین علائم نیاز به آب بیشتر باشند، اما دانستن آنها به همان اندازه مهم است.. به دنبال آن، خشکی چشم می تواند یکی دیگر از علائم کمبود آب باشد. ممکن است مدت زیادی به رایانه خود خیره شده باشید، اما در صورت شک، آب بیشتری بنوشید. در نهایت، کمترین مورد آشکار کم آبی می تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد. پوست شما بزرگترین اندام شماست، بنابراین ما واقعا باید از آن مراقبت کنیم و واضح است که برای هیدراته ماندن به آب نیاز دارد. نوشیدن آب بیشتر می تواند به جلوگیری از چین و چروک کمک کند و همچنین شما را از چند جوش نجات دهد.

2. سردرد

نه تنها بدن ما تا حد زیادی از آب تشکیل شده است، بلکه مغز ما نیز دقیقاً 80 درصد است. هنگامی که شما دچار کم آبی می شوید که منجر به از دست دادن آب در اطراف بافت مغز می شود. این می تواند باعث انقباض مغز و سپس دردی شود که مغز را احاطه کرده است – که به عنوان سردرد شما نیز شناخته می شود.

کم آبی نیز باعث کاهش جریان خون و همچنین اکسیژن به مغز می شود. سردرد کم آبی می تواند در جلو، پهلو، پشت و یا در تمام سر رخ دهد. بنابراین قبل از اینکه بلافاصله سراغ یک بطری مسکن بروید، یک یا دو لیوان آب بنوشید. اگر آبرسانی باعث کاهش درد نمی شود، با پزشک خود مشورت کنید.

3. رنگ ادرار تیره

رنگ ادرار یک شاخص آسان برای نشان دادن اینکه آیا به اندازه کافی آب می نوشید یا خیر است. یک قانون کلی خوب این است که به خاطر داشته باشید هر چه رنگ ادرارتان روشن تر باشد، آب بیشتری دارید و بالعکس.

آب چیزی است که به کلیه های شما کمک می کند تا سموم و مواد زائد را دفع کنند. در مقابل، هر چه رنگ تیره تر مانند زرد تیره، کم آبی شدیدتر باشد. دفعه بعد که به دستشویی رفتید، حتماً رنگ ادرار خود را بررسی کنید، ممکن است لازم باشد پس از بازگشت یک لیوان آب بردارید.

4. انرژی پایین

داشتن سطح انرژی پایین می تواند از بهره وری افراد جلوگیری کند. این تا حدی به این دلیل است که وقتی بدن ما کم انرژی است، اغلب احساس بی حالی و خستگی می کنیم. شاید فرزندانتان تمام شب شما را بیدار نگه داشته اند یا شما به شدت مشغول کار یا تماشای فیلم بوده اید که باعث خستگی شما می شود. یا شاید انرژی کم شما به دلیل کم آبی بدن باشد.

هنگامی که بدن شما کم آب می شود، با کاهش گردش خون شروع به ذخیره انرژی خود می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد باعث می شود که اکسیژن کمتری به ماهیچه های ما برسد و بنابراین وقتی خون به درستی جریان ندارد باعث می شود ما احساس بی حالی و کمبود انرژی کنیم.

5. سرگردانی

هیچ چیز مانند احساس سردرگمی نیست که کل روز شما را به هم بزند. احساس سردرگمی شامل گیجی، عدم تمرکز و سرگیجه است. همه اینها نمونه هایی از کارهایی هستند که کمبود آب می تواند با ذهن و بدن شما انجام دهد. همانطور که اکنون می دانیم، بدن ما در اثر تعریق و ادرار و همچنین سایر عملکردهای بدن، آب خود را از دست می دهد.

از دست دادن مایعات می تواند منجر به عدم تعادل ضعیف الکترولیت ها شود. ما برای حفظ عملکرد صحیح بدن و ذهن خود به الکترولیت نیاز داریم، به همین دلیل است که احساس سردرگمی می تواند نشانه خوبی برای نوشیدن آب بیشتر باشد

6. گرفتگی عضلات مکرر

عرق کردن، به خصوص یک جلسه تمرین شدید می تواند باعث از دست دادن قابل توجه مایعات بدن شود. قبل از اینکه بهتر باشد با یک بطری آب هیداراته شوید. اگر بدن ما کمبود آب داشته باشد، بدن ما آنقدر باهوش است که تعیین کند آب کجا باید برود. سیستم گردش خون ما مهمتر از ماهیچه های ما است، بنابراین اولویت اول خواهد بود.

هنگامی که ماهیچه های ما آب کافی در اطراف خود ندارند، می توانند بسیار حساس شوند. سپس این می تواند باعث از بین رفتن عضله خود به خودی شود

علاوه بر این، عرق کردن تنها راه برای محروم کردن ماهیچه ها از آب نیست، کمبود مصرف آب به طور کلی می تواند باعث اسپاسم عضلات نیز شود. بنابراین چه تمرین می کنید یا نه مطمئن شوید که آب خود را می نوشید

7. مدام گرسنه هستید

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه زمانی گرسنگی به وجود می آید که ممکن است صحبت از کم آبی بدن باشد؟ همانطور که قبلاً متوجه شدیم کمبود آب می تواند باعث سردرگمی شود و ممکن است مغز را گیج کند. این می تواند باعث شود مغز شما سیگنال هایی مبنی بر گرسنگی برای شما ارسال کند در حالی که در واقعیت این است که شما تشنه هستید.

کم‌آبی بدن باعث می‌شود که اندام‌ها گلیکوژن و سایر اجزای منبع انرژی آزاد کنند و باعث می‌شود فکر کنید گرسنه هستید. دفعه بعد که شکم شما شروع به صدا کرد، آن را به عنوان سیگنالی در نظر بگیرید که بدن شما آب بیشتری می خواهد. اگر فکر غذا بعد از مدتی از بین نرفت، برای خود یک میان وعده درست کنید.

8. درد مفاصل

درد مفاصل می تواند یک آزاردهنده کامل باشد که باعث ناراحتی می شود و حتی گاهی اوقات می تواند تحرک شما را محدود کند. غضروف چیزی است که مفاصل ما را خط می کشد و بالشتک می کند. آیا می دانستید تخمین زده می شود که غضروف از همان اندازه تشکیل شده است

آب به عنوان یک روان کننده برای بدن ما عمل می کند، به خصوص در مفاصل ما. اگر غضروف را روغن کاری نکنیم، باد می کند و باعث کاهش بالشتک مفاصل می شود. این می تواند منجر به التهاب و همچنین درد و سفتی در مفاصل ما شود

نکات زیر می تواند به افزایش مصرف آب کمک کند:

  • نوشیدن حداقل یک لیوان آب با هر وعده غذایی
  • خرید آب بطری که همیشه همراهتان باشد
  • نوشیدن آب اضافی هنگام ورزش یا در حین فعالیت بدنی
  • نوشیدن آب اضافی زمانی که هوا گرم، مرطوب یا بسیار آفتابی است
  • نگه داشتن یک لیوان آب در نزدیکی تخت
  • خوردن بیشتر سوپ ها و وعده های غذایی غنی از مایعات، مانند خورش ها و اسموتی ها
  • خوردن میوه ها و سبزیجات با محتوای آب بالا به ویژه انواع توت ها، انگور، خربزه، گوجه فرنگی، کرفس، خیار و کاهو