یکشنبه ,۶ خرداد ۱۳۹۷ :: Sunday ,27 May 2018

پولمان را در‌‌ بانک سرمایه گذاری کنیم یا بیمه عمر بخریم؟

پولمان را در‌‌ بانک سرمایه گذاری کنیم یا بیمه عمر بخریم؟
پولمان را در‌‌ بانک سرمایه گذاری کنیم یا بیمه عمر بخریم؟

رپرتاژ آگهی/مردم از دیرباز برای رفع نیازهای فعلی و آینده خود تمایل به پس‌انداز مقداری از پول خود را داشته‌اند. پس‌انداز علت‌های متفاوتی دارد، اعم از نگرانی بابت مرگ، بیماری، ورشکستگی، ازکارافتادگی، پیری و تأمین آتیه فرزندان. سپرده‌گذاری در بانک و بیمه عمر دو نوع از سرمایه‌گذاری و پس‌انداز هستند که هرکدام مزایا و معایبی دارند که در اینجا قصد داریم به آن‌ها بپردازیم:
اعتماد به بیمه و بانک
قبل از رسیدن به وضعیت سوددهی بیمه و بانک باید ازلحاظ امنیت و اعتماد نیز آن‌ها را بررسی کنیم: ازلحاظ اطمینان، بیمه و بانک در یک رده هستند. به این معنی که برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب و قابل‌اعتمادند. بیمه مرکزی و بانک مرکزی پشتوانه مناسبی برای این دو هستند.
پس‌انداز و سرمایه‌گذاری بانک و بیمه
در ابتدا باید تصمیم بگیرید که اگر قصد پس‌انداز کردن دارید، داشتن بیمه عمر می‌تواند برایتان مناسب باشد! چراکه با پس‌اندازهای کوچک می‌توانید یک سرمایه‌گذاری مناسب و تضمین‌شده، طی سال‌ها داشته باشید. ولی اگر می‌خواهید پولتان همیشه در دسترستان باشد و ماهیانه سود خوبی را دریافت کنید، باید به سراغ بانک‌ها بروید و یک حساب کوتاه‌مدت باز کنید، چرا که در کنار سوددهی مناسب، قدرت نقد شوندگی بالاتری نسبت به بیمه‌ها دارند. همان‌طور که می‌دانید بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بلندمدت است و اگر بخواهید در کوتاه‌مدت خود را بازخرید کنید، عملاً ضرر کردید. اگر جزو اقشار متوسط جامعه هستید که ترجیح می‌دهید با پس‌اندازهای کوچک طی چند سال به سود برسید، بیمه عمر برایتان مناسب‌تر است، اما اگر پول قابل‌توجهی دارید و سوددهی کوتاه‌مدت برایتان مهم‌تر است، قطعاً باید بانک را انتخاب کنید.
برداشت از حساب
در بیمه‌های عمر اگر بخواهید زیر 5 سال حساب خود را بازخرید کنید عملا متضرر شدید؛ چرا که با کسر هزینه‌های کارمزد و... مقدار کمی به شما پرداخت می‌شود! اما می‌توانید بعد پایان سال دوم تا 90% اندوختتان را به صورت وام با کارمزد خیلی کم دریافت کنید. برداشت از حساب‌های بلند‌مدت بانکی نیز به سادگی امکان‌پذیر است اما هنگام برداشت، مقداری از سود پولتان کم می‌شود! وام گرفتن از بانک، مراحل اداری خسته‌کننده‌ای دارد و این‌که سود بیش‌تری هم بابت باز پرداخت وام دریافت می‌کند. با این‌حال مبلغی که می‌توانید از بانک به عنوان وام دریافت کنید، بیش‌تر از مبلغی است که از بیمه عمر دریافت می‌کنید! چرا که در بیمه عمر فقط تا سقف 90% اندوخته خودتان می‌توانید وام بگیرید، اما برای بانک این سقف وجود ندارد!
سود پس‌انداز در بانک‌ها تغییر می‌کند (به دلیل تغییر شرایط اقتصادی) و در سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است. در بیمه عمر، در طول مدت (مشخص)، این سود ثابت است. در این شرایط اگر نرخ بهره افزایش پیدا کند کسانی که در بانک سرمایه‌گذاری کردند از انتخابشان راضی‌تر خواهند بود و بالعکس. البته سوددهی بانک کمتر تحت تأثیر تورم است چرا حساب معمولاً کوتاه‌مدت‌تر از بیمه عمر است. باور عموم مردم با توجه به تجارب تورمی در اقتصاد کشور این است که خرید بیمه عمر در درازمدت سودی ندارد و با کاهش ارزش سرمایه اندوخته شده در شرکت‌های بیمه مواجه می‌شود. برای مثال؛ شما در بیمه عمر سرمایه خود را 150 میلیون انتخاب می‌کنید در حال حاضر با این پول می‌توانید یک آپارتمان نقلی بخرید اما 20 سال بعد با این سرمایه شاید بتوانید یک خودروی تولید داخلی نه‌چندان مرغوب بخرید! برای جلوگیری از کاهش ارزش پولتان باید سالانه حق بیمه خود را متناسب با تورم بالا افزایش دهید تا سودی که درآیندِه به شما تعلق می‌گیرد قابل‌توجه باشد.
خیال طلبکارانتان را راحت کنید
در بیمه‌نامه‌های عمر در صورت فوت بیمه‌شده هیچ‌کس به‌جز وارثان (حتی طلبکاران و دولت) حق برداشت از اندوخته را ندارد و هم‌چنین دارندگان بیمه عمر معاف از مالیات هستند، این در حالی است که افرادی که حساب بانکی دارند بعد از فوت اندوختشان شامل مالیات بر ارث می‌شود. اگر فرد دچار ازکارافتادگی شود و توانایی پرداخت بدهی خود را نداشته باشد، طلب‌کار می‌تواند طبق قانون از حساب بانکی وی برداشت کند، در بیمه عمر طلب‌کار این حق را ندارد.
پذیرش ریسک بانک و بیمه
خدای‌نکرده اگر فردی دچار بیماری‌های هم‌چون سکته‌های قلبی و مغزی، سرطان شد، در صورت داشتن حساب بانکی به‌راحتی می‌تواند از حساب خود برداشت کند؛ اما مشکل این‌جاست که این پول دیگر به‌حساب شخص برنمی‌گردد. این در حالی است که اگر بیمه عمر داشته باشد نه‌تنها بابت این بیماری‌ها تا سقف 30 تا 50 میلیون تومان دریافت می‌کند، بلکه این مبلغ پرداخت شده از سپرده سرمایه‌گذاری فرد کم نمی‌شود. البته باید بدانید این سقف 30 تا 50 میلیون برای کسانیست که حق بیمه‌های بالایی را پرداخت می‌کنند، برای قشر متوسط که معمولاً سالانه کمتر 2 میلیون حق بیمه پرداخت می‌کند؛ سقف پوشش‌های بیمه‌ای از 7 تا 10 میلیون تجاوز نمی‌کند، در این شرایط شاید بهتر باشد برای پوشش‌های بیمه‌ای بیماری‌ها از بیمه‌های تکمیل درمان استفاده کرد که هم مبلغ بیش‌تری را پوشش می‌دهند و هم پوشش‌هایشان محدود به 5 بیماری خاص نیست.
به عنوان نتیجه گیری، به نظر می رسد داشتن یک بیمه عمر با پوشش های مناسب در کنار یک حساب بانکی لازم به نظر می رسد. چالش اصلی خرید بیمه عمر را می توان نبود اطلاعات کامل و شفاف دانست که روش های سنتی بازاریابی و فروش نیز نتوانسته اند این مشکل را حل کنند. سامانه مقایسه، مشاوره و خرید آنلاین بیمه بیمه بازار در بخش "مشاوره آنلاین بیمه عمر" این امکان را به مخاطبانش می‌دهد که به صورت آنلاین و تنها با پاسخ به چند سوال و مشخص کردن ترجیحات خود، بیمه عمر مناسب خود را از بین شرکت های بیمه انتخاب کرده و سفارش دهند. بعد از ثبت سفارش، کارشناسان بیمه عمر بیمه‌بازار با تماس و ارائه مشاوره، مشتریان را برای نهایی کردن خرید بیمه راهنمایی خواهند کرد. می توانید از طریق این لینک وارد وبسایت بیمه بازار شوید.منبع: رپرتاژ آگهی

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "پولمان را در‌‌ بانک سرمایه گذاری کنیم یا بیمه عمر بخریم؟" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

جستجو های تصادفی اخبار