دوشنبه ,۲۵ تیر ۱۳۹۷ :: Monday ,16 July 2018

چالش یوز برای آدیداس

چالش یوز برای آدیداس
چالش یوز برای آدیداس

قانون/ مسئولان فدراسیون فوتبال ایران شاید تنها مسئولان در جهان باشند که قراردادهای‌شان به صورت کامل به ضرر خودشان است. با وجود آنکه در عرف جهانی، آدیداس، نایک و پوما تلاش فراوانی می‌کنند تا فدراسیون‌ها را راضی به قرارداد بستن کنند اما تاج و شرکا به گونه‌ای قراردادشان را با این شرکت آلمانی بسته‌اند که آدیداس حتی زحمت طراحی لباس را نیز نخواهد کشید. در حالیکه سال‌هاست یوز ایرانی روی پیراهن‌های تیم‌ملی نقش بسته اما ماجرای کپی بودن این طرح از یکی از سایت‌های خارجی سبب شد تا آدیداس تصمیم بگیرد طرح جدیدی را برای تیم‌ملی فوتبال طراحی کند، اتفاقی که به دلایل نامعلوم رخ نداده و براساس اعلام سرپرست کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال، ملی‌پوشان با پیراهن سفیده و ساده در برابر حریفان‌شان به میدان می‌روند.
در واقع روزی که چشم تمام دنیا به روسیه و بازی‌های جام‌جهانی است، ملی‌پوشان کشورمان با ساده‌ترین پیراهن مقابل حریف قرار می‌گیرند تا بی‌لیاقتی مسئولان فدراسیون فوتبال را فریاد بزنند. هرچند که هدایت ممبینی در توجیهی عجیب پیرامون این موضوع گفته است: «یوز ایرانی به دلیل نوع خاص لباس و روزنه‌هایی که برای تنفس روی آن وجود دارد حذف شد. اگر یوز مانند قبل روی پیراهن می‌ماند، تکنولوژی آدیداس زیر سوال می‌رفت. پیشنهاد دادیم طرح یوز بین آرم فدراسیون فوتبال و لوگوی آدیداس قرار بگیرد که به دلیل ازدحام طرح در آن بخش لباس، این موضوع منتفی شد. پیشنهاد دیگرمان برای این که یوز پشت پیراهن و بین شماره و اسم بازیکن طراحی شود نیز منتفی شد. به همین دلایل یوز از پیراهن تیم ملی حذف شد». غلامحسین زمان آبادی، مسئول کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال نیز در این باره گفت: «بحث اکسیژن رسیدن به بازیکنان موضوع مهمی است.شرکت آدیداس اعلام کرد که در صورت نقش بستن این طرح تنفس بازیکنان دچار مشکل خواهد شد! البته شاید ما نیز موافق این موضوع نباشیم ولی نمی‌توانیم مساله مهم و فنی تیم را فدای چیزهای دیگری کنیم».
ممبینی در ادامه عنوان کرده آدیداس حتی طرحی را برای ملی‌پوشان کشورمان در نظر نگرفته و از طرح‌های آماده خود برای ملی‌پوشان استفاده خواهد کرد. او در این باره گفته است: «در این زمان محدود فرصتی برای طراحی لباس وجود نداشت». نکته جالب‌تر اینجاست که فدراسیون فوتبال مدتی قبل قرارداد خود با آدیداس را میهن پرستانه دانسته بود اما ممبینی در این باره گفته است: «این شرکت آلمانی تمایلی به عقد قرارداد نداشت اما با پافشاری ما در نهایت مسئولان آدیداس رضایت دادند». همه این اتفاقات در کنار حذف یوز ایرانی از روی پیراهن تیم‌ملی منجر به اعتراض شدید کاربران فضای مجازی شده است. یوزی که حدود پنج سال قبل به پیراهن تیم‌ملی اضافه شده بود این بار همراه با ملی‌پوشان به جام جهانی نمی‌رود تا در مقابل اسپانیا، پرتغال و مراکش، سپید و ساده بپوشیم. پیش از این نیز فدراسیون فوتبال در واکنش به انتقادات از حذف یوز ایرانی پیراهن‌های تیم‌ملی نوشته بود: «مسئولان شرکت آلمانی به دلیل اینکه قرار است پیراهن ایران را در کشورهای مختلف به فروش برسانند، اجازه ثبت این طرح را به ایرانی ها ندادند».
صفی‌ا.. فغان‌پور، مسئول وقت حقوقی فدراسیون فوتبال در سوم دی 1396 به تسنیم گفته بود: «یوزپلنگ روی طراحی‌های جدید خواهد بود و این جزو موارد قرارداد ما با آدیداس است». در روزهای اول که آل اشپرت طرح یوز را به پیراهن‌های تیم‌ملی اضافه کرده بود بسیاری از مسئولان بلندپایه ورزشی و غیرورزشی کشورمان از این طرح استقبال و آن را گامی برای حفظ نسل یوز ایرانی دانسته بودند. شش ماه بعد از 24 مرداد 1392 که آرش نورآقایی پیشنهاد درج تصویر این گونه در خطر انقراض را به برخی دوستانش داد و محمد درویش، فعال محیط زیست و یکی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست پی ماجرا را گرفت، همکاری بی نظیری میان افراد، مسئولان و چند نهاد مختلف شکل گرفت و همین موضوع موجب شده که این ایده به مرحله اجرا رسیده و اتفاقی جهانی رقم بخورد.
ایران برای نخستین‌بار در جام‌جهانی فوتبال حامل نمادی از طبیعت بود و حتی این نماد را با خود به میدان نبرد برد؛ ،‌ فوتبال‌دوستان در کنار فعالان محیط زیست از بازی‌های ایران در جام‌جهانی 2014 لذت بردند و یوز را نمادی از قهرمانان ایران دانستند. البته نماد سازی از گونه های در خطر انقراض در مسابقات و تورنمت های ورزشی امری مسبوق به سابقه است؛ همان گونه که چینی ها پاندای زیبایشان را به عنوان نماد مسابقات المپیک برگزیده بودند اما درج نقش یوز روی لباس ملی پوشان کجا و ساخت عروسک در حاشیه برگزاری مسابقات کجا؟ استقبال به حدی بود که محمد درویش، فعال محیط زیست در این باره گفته بود: « اگر یک فرد دامدار ساکن در منطقه حفاظت شده، ‌بداند نقش حیوان زیبایی که به کشته شدنش توسط سگ‌های گله افتخار می‌کند، روی لباس قهرمانان ورزشی‌اش نقش بسته، دیگر به یوزکشی افتخار نخواهد کرد و این یعنی طرح خواهد بود».
حال اما در اوج بی‌سلیقگی مسئولان فدراسیون فوتبال، یوز ایرانی به سادگی از پیراهن‌های تیم‌ملی حذف شد و به احتمال زیاد نیز به زودی به فراموشی سپرده خواهد شد. مثل تمام طرح‌هایی که مدتی به اجرا در آمدند و با آمدن مسئول بعدی حذف شدند. ایران در برابر حریفان خود در جام‌جهانی 2018 پیراهن‌های سفید و ساده به تن خواهد کرد تا بی‌سلیقگی فدراسیون‌نشین‌ها را به رخ بکشد. همان روزها که میلیون‌ها نفر در حال تماشای دیدار ملی‌پوشان هستند همه با خود زمزمه خواهیم کرد این پیراهن‌ها نمادی از بی‌مسئولیتی است. نمادی از خیره‌سری،‌ حضور کارشناسان نامجرب و مسئولانی که تحت هر شرایطی به دنبال حفظ میزشان هستند. حال کاربران فضای مجازی به دنبال به راه انداختن هشتگ هایی برای بازگرداندن یوز به پیراهن تیم ملی هستند. براساس شنیده‌ها آدیداس اعلام کرده طرح جدید پیراهن تیم ملی در لحظات آخر رونمایی خواهد شد تا از کپی کردن آن جلوگیری شود با این حساب به نظر می رسد هنوز فرصت برای بازگرداندن یوز به پیراهن تیم ملی باشد،‌اگر فدراسیون کمی پیگیری این موضوع باشد.منبع: قانون

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "چالش یوز برای آدیداس" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

جستجو های تصادفی اخبار