آیا نوشیدن آب زیاد می تواند کشنده باشد ؟

آیا نوشیدن آب زیاد می تواند کشنده باشد؟ حقایق را بدانید ، این دانش عمومی است که آب برای سلامتی ضروری است. اما مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به مسمومیت با آب شود.

سایر اصطلاحات برای این عبارتند از:

  1. هیدراتاسیون

  2. سموم آب

  3. مسمومیت با آب

هیچ دستورالعمل محکمی در مورد اینکه چقدر آب می تواند شما را بکشد وجود ندارد، اما نوشیدن بیش از یک لیتر یا بیشتر در ساعت برای چندین ساعت چیزی نیست که پزشکان توصیه می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسمومیت با آب، از جمله علائم آن و زمانی که می تواند زندگی را تهدید کند، ادامه مطلب را بخوانید

علائم مسمومیت با آب چیست؟

علائم مسمومیت با آب پس از مصرف بیش از 3 تا 4 لیتر آب در چند ساعت ظاهر می شود.

علائم بالقوه عبارتند از:

سر درد
گرفتگی، اسپاسم یا ضعف در عضلات شما
حالت تهوع یا استفراغ
خواب آلودگی و خستگی

در موارد شدیدتر، مسمومیت با آب نیز می تواند باعث تشنج یا از دست دادن هوشیاری شود. اگر فردی تحت درمان قرار نگیرد، مسمومیت با آب می تواند کشنده باشد.

آیا نوشیدن آب زیاد می تواند کشنده باشد ؟

در صورت مشاهده علائم چه باید بکنیم؟

اگر شما یا شخص دیگری علائم یا نشانه های مسمومیت با آب، به ویژه تشنج یا خواب آلودگی را نشان می دهید، بهتر است فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

با تجمع مایع در بدن، تمام سلول های آن، از جمله سلول های مغز، شروع به متورم شدن می کنند. اگر پزشک به سرعت آن را درمان نکند، تورم در مغز در نهایت می تواند منجر به کما، تشنج و مرگ شود.

خوردن یک میان وعده نمکی ممکن است در زمان انتظار برای رسیدن کمک، تسکین کوتاه مدتی را ایجاد کند.

مطمئن شوید که علائم کم آبی نیست؟

علائم مسمومیت با آب می تواند بسیار شبیه علائم کم آبی بدن باشد. اگر مطمئن نیستید که کدام یک را تجربه می کنید، فورا کمک بگیرید. تا زمانی که علت اصلی علائم خود را تأیید نکنید، از نوشیدن یا ننوشیدن آب خودداری کنید.

نوشیدن چه مقدار آب ، زیاد محسوب می شود؟

مقدار معینی از آب وجود ندارد که همیشه باعث مسمومیت آب خطرناک شود. در عوض، بهتر است به مقدار آبی که یک نفر در ساعت می‌نوشد فکر کنید. سن، جنسیت و سلامت کلی فرد نیز می تواند نقش داشته باشد.

کلیه‌های یک فرد بالغ سالم می‌توانند روزانه 20 تا 28 لیتر آب خارج کنند، اما تنها می‌توانند حدود 1 لیتر آب را در هر ساعت از بدن خارج کنند. هنگامی که بیش از 1 لیتر در ساعت نوشیدنی می نوشید، این امر باعث می شود که عملکرد کلیه های شما دشوار باشد.

کلیه‌های بزرگ‌سالان و کودکان کارایی کمتری دارند، بنابراین مقدار آبی که می‌توانند در ساعت بنوشند ممکن است کمی کمتر باشد.

مسمومیت با آب در کودکان یا افراد مسن می تواند سریعتر اتفاق بیفتد

چه چیزی باعث مسمومیت با آب می شود؟

هنگامی که بیش از حد آب می نوشید، می تواند باعث هیپوناترمی شود، که زمانی اتفاق می افتد که غلظت سدیم خون شما بسیار کم می شود. اگر بیشتر از مقداری که کلیه‌هایتان آب بنوشند، سدیم موجود در جریان خون شما رقیق می‌شود و باعث متورم شدن سلول‌ها می‌شود.

بیشتر موارد گزارش شده از مسمومیت با آب تهدید کننده زندگی شامل فعالیت بدنی شدید، مانند آموزش نظامی یا دویدن ماراتن است. برخی دیگر از مصرف بیش از حد آب به دلیل یک بیماری زمینه ای سلامت روان یا مصرف اجباری به عنوان نوعی سوء استفاده ناشی شده اند.

مسمومیت با آب نیز با استفاده از داروی MDMA به ویژه در جشنواره های موسیقی مرتبط است. این به این دلیل است که افراد در این مکان ها اغلب برای مدت طولانی در محیط های گرم می رقصند. این، همراه با تمایل MDMA برای افزایش دمای بدن، می تواند باعث شود که شما مقدار زیادی آب بنوشید.

در حالی که این برای جلوگیری از کم آبی خوب است، اما به سرعت می تواند بیش از حد شود زیرا MDMA همچنین باعث احتباس ادرار می شود. این بدان معنی است که شما مکرراً ادرار نمی کنید، و اجازه می دهید تمام آن مایع اضافی در بدن شما جمع شود.