چاپ کتاب برای کسری خدمت

چاپ کتاب برای کسری خدمت ایده‌ای است که شاید هیچ‌کس در مورد آن اطلاعات کافی را نداشته باشد. اما به‌هرحال این طرح توسط سازمان نظام‌وظیفه مطرح گردیده و نیروی انسانی نیز آن را تأیید کرده است. سال‌هاست که نخبگان، دانشجویان مقاطع مختلف و… از این ویژگی استفاده می‌کنند و می‌توانند کسری خدمت دریافت کنند. اما شرایط خاصی دارد و هر تحصیل‌کرده و دارنده مدرکی نیز نمی‌تواند از آن استفاده کند.

چگونگی دریافت کسری خدمت با ترجمه کتاب

در کنار نوشتن کتاب ترجمه آن نیز می‌تواند یکی از روش‌ها باشد. اولین قدمی که باید در این مورد بردارید این است که به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و نامه‌ای به مضمون ترجمه کتاب دریافت کنید. در این نامه در خصوص شما، فعالیت شما و همین‌طور ترجمه کتاب بر اساس رشته تحصیلی‌تان اطلاعاتی آورده شده است.

پس از آن باید به یکی از سازمان‌ها، ارگان‌ها و مراکز نظامی مراجعه کرده و این نامه را تحویل آن‌ها بدهید. در برخی وضعیت‌ها ممکن است سازمان نیازی به ترجمه کتاب نداشته باشد. در این وضعیت نامه‌ای به فرد اعطا می‌گردد که بتواند برای دوباره امتحان کردن شانس خود به یک مرجع دیگر مراجعه کند.

سربازی که قرار است به‌زودی به خدمت اعزام شود لازم است که با ارگان‌ها و سازمان‌هایی همکاری کند که زیر نظر بنیاد ملی نخبگان کار می‌کنند. ضمن این که این کسری صرفاً با مدارک تحصیلی بالاتر و یا نخبگان عضو بنیاد ملی قابل انجام است؛ بنابراین وظیفه ارائه درخواست چاپ کتاب در این شرایط صرفاً با کسانی خواهد بود که دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا بالاتر (فوق‌لیسانس و بالاتر) هستند. ضمن این که این طرح‌ها مربوط به نخبگان است و اغلب ممکن است این ذهنیت به وجود بیاید که شاید معدل فرد و همین‌طور رشته و دانشگاهی که تحصیل‌کرده است روی این مسئله تأثیرگذار باشد. درصورتی‌که چنین نیست. صرفاً به مدرک و همین‌طور موقعیت تحصیلی دقت می‌شود.

دریافت معافیت کامل با چاپ کتاب

یکی از سؤالاتی که مطرح می‌شود مربوط به نحوه دریافت معافیت دائم و عدم حضور در دوره ضرورت خدمت به‌واسطه تألیف و نوشتن کتاب است. در این مورد شک و شبهه‌های زیادی در اینترنت و وب‌سایت‌های خبری و مجلات اینترنتی وجود دارد. اول این که چاپ کتاب برای کسری خدمت صرفاً محدود به همان کاهش زمان بین ۴ تا ۶ ماه خواهد بود. در هیچ شرایطی این امکان وجود ندارد که شما بتوانید با امکان نوشتن کتاب معافیت دائم دریافت کنید. مگر این که اگر خدمت شما دوره ۲۱ ماه است تمام مدت را کسری جبهه پدر و… داشته باشید و در کنار آن بتوانید ۴ ماه کسری کتاب را نیز دریافت کرده و به‌صورت کامل معاف شوید.